Louskáček pro Elišku. Nabucco pro Věru. Splašené nůžky pro Katku a Marka. I tak mohou vypadat vánoční dárky pro rodiče, kteří pečují o dítě s handicapem. Ať už mentálním, zdravotním nebo kombinovaným postižením či o dítě s poruchou autistického spektra. Moravské divadlo Olomouc ve spolupráci s městem a krajem spouští druhý ročník benefičního projektu Zahrajte si na Ježíška. Potrvá do 18. prosince.

Moravské divadlo tím navazuje na pilotní projekt, který se uskutečnil už loni v období Vánoc, s mottem, že divadlo má nejen bavit, ale i pomáhat. „Letos je podpora zaměřena na klienty odlehčovacích služeb, rodiče, kteří 24/7 pečují o své děti s handicapem, dále na rodiny s dětmi v nepříznivé sociální situaci nebo maminky, které zasáhla poporodní deprese. To všechno jsou osoby, pro něž je návštěva divadla ‚přepych‘, který si normálně nemohou dovolit,“ uvádí ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš.

Letos se akce soustředí především na klienty služeb rané péče a odlehčovacích služeb v Olomouci a Olomouckém kraji. Lidé mohou zakoupit dárkový šek v libovolné hodnotě v pokladně divadla nebo online, který pak obdarovaní klienti sociálních služeb promění za vstupenku na vybrané představení. Díky tomu, že divadelní šek má platnost jeden rok, si mohou návštěvu divadla dobře naplánovat a odlehčovací službu zajistit s předstihem.

„Projekt Zahrajte si na Ježíška je krásným počinem Moravského divadla a mecenášů, který umožní rodičům volný čas strávit kvalitně, obzvlášť pokud je životní standard rodiny ovlivněn tím, že jeden z rodičů není ekonomicky aktivní nebo zůstal sám. Fundraising je často směřován k tomu nejnutnějšímu, co dítě s handicapem potřebuje. Kulturní zážitek pro pečující rodiče, případně zdravé sourozence, nás tak určitě posouvá o krok dál,“ je přesvědčena náměstkyně primátora pro sociální oblast Kateřina Dobrozemská.

Moravské divadlo navázalo i spolupráci s organizací Úsměv mámy, která podporuje šťastné mateřství a ženy, kterým do života vstoupily psychické obtíže v těhotenství nebo v období po porodu. „Voucher do divadla jako dárek je pro maminky nadstandardním zpestřením denního stereotypu a vytržením z izolace, která je jedním z významných faktorů rozvoje poporodních psychických obtíží,“ objasnila koordinátorka a konzultantka olomoucké pobočky Renata Vodičková.

Přehled organizací, které lze obdarovat

Jak se zapojit a darovat divadelní zážitek?

  • Dárkový šek je voucher, který má platnost jeden rok a můžete ho „nabít“ libovolnou částkou.
  • Lze koupit online na moravskedivadlo.cz nebo v pokladně divadla.
  • V případě nákupu online vám šek přijde na vámi zadaný email a je potřeba ho přeposlat na [email protected] s informací, které organizaci chcete šek věnovat.
  • V případě nákupu přímo na pokladně s vámi vše vyřídí naši zaměstnanci na místě.
  • Pokud chcete obdržet potvrzení o daru, uveďte v mailu nebo na pokladně, své jméno a trvalé bydliště. Po zpracování daru vám příslušná organizace zašle potvrzení.
  • Akce končí 18. 12. 2023 v 18:00 hodin a Moravské divadlo poté darované šeky předá zástupcům organizací, kteří je rozdělí mezi své klienty.
  • Obdarovaní si sami vyberou své vysněné představení a termín, kterým jim vyhovuje.

Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

15. listopadu 2023 (st)