Jsou to nenápadné místnosti, takže o nich mnohdy rodiče ani nevědí, přitom jim mohou v některých situacích výrazně usnadnit život. Řeč je o takzvaných Family Pointech, neboli místech přátelských rodině, kde mohou například v klidu přebalit nebo nakrmit dítě, případně získat informace o aktivitách města v oblasti podpory rodin.

Takových Family Pointů zřizuje město Olomouc celkem pět: v pobočkách Knihovny města Olomouce na náměstí Republiky a v Jungmannově ulici, v budově olomoucké radnice na Horním náměstí, nově také ve 2. patře objektu NAMIRO v Palackého ulici a od letošního února i v prostorách odboru sociálních věcí ve Štursově ulici. „Hlavním cílem služby Family Point je poskytnout rodičům veřejný bezplatný prostor přátelský rodině, který poskytuje praktickou možnost přebalit, nakrmit své dítě, pečovat o něj, získávat informace a inspiraci pro podporu rodinného života nebo ho využít jako prostor pro setkávání a odpočinek,“ vysvětlila smysl služby náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská.

V každém z těchto míst, která nesou jednotné označení, tak rodiče najdou přebalovací pult a podložku, židli či křeslo vhodné pro kojení, dětskou židličku pro krmení, odpadkový koš na pleny, herní koutek s hračkami, informační stojan s letáčky a tištěnými materiály pro rodiny a návštěvní knihu. „Situace, kdy je potřeba venku akutně přebalit nebo v klidu nakrmit dítě, znají všichni rodiče. U těchto místností zřizovaných městem oceňuji hlavně to, že člověk má oproti běžným dětským koutkům jistotu, že v nich bude vždycky všechno potřebné vybavení, navíc udržované v čistotě a pořádku. Je dobře, že jich zrovna v našem městě máme tolik,“ vyzdvihl primátor města Mirek Žbánek.

Kromě pěti zmíněných základních Family Pointů zřizovaných městem existuje v Olomouci ještě takzvaný kontaktní Family Point v prostorách rodinného centra Olivy, kde je přítomen také kontaktní pracovník. Ten poskytuje rodinám základní poradenství a informace či pořádá bezplatné tematické akce pro rodiče a širokou veřejnost.

V České republice je momentálně ve čtyřech krajích celkem 62 Family Pointů. Jejich seznam a umístění lze vyhledat na webu familypoint.cz. V Olomouci bylo jejich zřízení podpořeno Ministerstvem práce a sociálních věcí v rámci neinvestiční dotace Obec přátelská rodině a seniorům.

Základní FAMILY POINT místo pro rodinu®

Statutární město Olomouc

 • radnice, Horní náměstí 583, 3. NP
 • odbor sociálních věcí Magistrátu města Olomouce, Štursova 1, 2. NP (od 1. 2. 2024)
 • odbor správních činností Magistrátu města Olomouce, Palackého 14, 2. NP

všechna tři místa jsou přístupná:
po, st 8:00–12:00 a 13:00–17:00 hod.
út, čt 8:00–12:00 a 13:00–15:30 hod.

Knihovna města Olomouce

 • nám. Republiky 1, 1. patro
  přístupné:
  po, út, čt, pá 8:00–18:00 hod.
  so 8:00–12:00 hod.
 • pobočka Jungmannova 25
  přístupné:
  po, út, čt 10:00–12:00 a 13:00–18:00 hod.
  pá 10:00–12:00 a 13:00–16:00 hod.

Kontaktní FAMILY POINT místo pro rodinu®

OLIVY, z.s.

 • 8. května 27
  přístupné:
  po-pá 9:00–14:00 hod.

Příloha

18. ledna 2024 (čt)