Město Olomouc má totiž urbanisticky zajímavé okrajové části se zajímavou historií (ještě na začátku 20. století většinou šlo o samostatné obce či města) a na ně navazující zajímavé biotopy předměstské přírody včetně např. významných přírodních památek a památných stromů. Olomouc také disponuje velmi hustou sítí městské hromadné dopravy, která zájemce bezpečně, rychle a pohodlně dostane do centra města i na jeho okraje.
Projekt „Do přírody ve městě“ tyhle aspekty propojil a nyní umožňuje zájemcům o nenáročnou turistiku a aktivní trávení volného času, aby se na vlastní oči seznámili s podobou a historií olomouckých předměstí a s přírodou, která na ně navazuje. Na začátek i konec tras se občané města i turisté odjinud mohou dostat pohodlně, rychle a s výrazně nižším dopadem na životní prostředí městskou hromadnou dopravou. Trasy, které zájemce seznamují s historií lokality a také s navazující přírodou, vedou v současnosti ze 17 konečných zastávek autobusů i tramvají. Nejsou přímo značené, ale po stáhnutí legendy z webu projektu se lze v lokalitě pohodlně orientovat. Výhledově by na každé konečné zastávce (východišti trasy) měly být umístěny tabule označující hlavní body trasy s QR kódem pro „chytré mobily“ a se souřadnicemi pro GPS navigace.
Projekt „Do přírody ve městě“ vymysleli a realizují členové a dobrovolníci olomouckých Přátel přírody z klubu Malá liška za finanční podpory statutárního města Olomouce.
- Trasy na výlety: www.prirodavemeste.cz/trasy
- O klubu Malá liška: www.malaliska.cz/o-nas