První botanická zahrada v olomouckých parcích byla založena už v roce 1902, a to na území Smetanových sadů (dnes Botanická zahrada Univerzity Palackého). Dnešní ohrazený areál Botanické zahrady výstaviště Flora s rozáriem, alpinem, zahradami národů i krátkodobými expozicemi jarních a letních cibulnatých a hlíznatých rostlin se rozkládá na ploše tzv. Korunní pevnůstky v Bezručových sadech.

Tato část původního hradebního pásu města byla k parkovému areálu olomouckého výstaviště připojena v šedesátých letech 20. století.

Levý břeh Mlýnského potoka, oddělující botanickou zahradu od zbytku Bezručových sadů, se v jarním období každoročně pravidelně proměňuje v přírodní expozici významných domácích druhů hájové květeny. Podél břehů potoka se návštěvníkům skýtá pohled na záplavu květů sněženek, bledulí, ladoněk karpatských, dymnivek a sasanek hajních. Zastoupeny jsou zde i další vzácné druhy, např. lilie zlatohlavá, česnek medvědí, nebo kokořík mnohokvětý.

Součástí botanické zahrady je alpinum. Jedná se o expozici na terase pevnostního valu, založenou v roce 1979 tradičním způsobem. Dominujícím prvkem jsou zakrslé jehličnany, z nichž k nejzajímavějším patří borovice Pinus strobus, Pumila´, P. parviflora, Adcocks Dwarf´ a kalifornská borovice s pryskyřičnými výpotky na jehlicích. Tento druh, jehož domovem jsou severoamerické Skalisté hory, reprezentuje nejstarší stromy světa, neboť se dožívají věku až 4 tisíce let. Další zajímavostí je např. z Dálného východu pocházející jehličnan Microbiota decussata, objevený až v roce 1921 a do světové zahradní architektury rozšířen prostřednictvím českých odborníků. Alpinum se probouzí v časném jaru květy šafránů, kosatečků, ladoněk, řepčíků, konikleců a botanických tulipánů a narcisů. Ty jsou později vystřídány plaménky, rožci, rozrazily, prvosenkami a hořci, jejichž různé druhy vykvétají postupně až do pozdního podzimu.

Oblíbenou částí botanické zahrady je také rozárium, růžová zahrada s 10 000 keři růží zahraniční i domácí produkce. Novinkou je Zahrada smyslů.

Zahrada smyslů

V botanické zahradě se nachází unikátní prostor určený především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup k vyvýšenému záhonu je bezbariérový, takže kromě zrakově postižených se k němu lehce dostanou i vozíčkáři či maminky s dětmi. Vysázeno je zde na osmdesát druhů rostlin a dřevin, aromatických i léčivých. Zrakově postižení tak mohou vnímat flóru čichem, hmatem i sluchem, názvy rostlin si mohou přečíst na tabulkách s Braillovým písmem. Rostliny a dřeviny byly vybrány tak, aby návštěvníky neohrozily například trny nebo alergickými reakcemi. Vyvýšený záhon je osázen například mateřídouškou, libečkem, šalvějí, různými druhy trav, sasankami aj.

Zelený a voňavý projekt architekta Ivara Otruby je zatím pouze třetím svého druhu v ČR. Zahradu doplňuje také haptická (hmatová) stezka pro nevidomé. Zrakově postiženým přiblíží botanickou zahradu i vzorkovník kmenů u dětského hříště zahrady, dřevěné sochy u Mlýnského potoka, obří dřevěné šachy, dřevěný xylofon, gruzínská dřevěná plastika nebo oblázkové stezky.

Otevírací doba

duben - říjen 9.30–18.00 (denně mimo pondělí)



Vstup a interiér

U vstupu do objektu není vyhrazené parkování. Vstup do objektu je tvořen betonovým mostem dostatečné průjezdové šířky a vyhovujícího povrchu. Všechny komunikace v objektu jsou bez obtížnějších sklonů a povrchů, nejčastěji se jedná o asfaltové stezky. Osoby s průkazem ZTP a děti do 6 let mají vstup zdarma, další snížené vstupné činí 20 Kč pro děti ve věku 6-15 let, důchodce a studenty. Každou středu je vstup volný. K pokladně (pro použití WC) vede komunikace se sklonem 5 - 11 %.

Zahrada smyslů je přizpůsobena slabozrakým a nevidomým návštěvníkům s cílem poskytnout nevšední smyslové zážitky. Pohyb po objektu je možný pomocí přirozené i umělé vodící linii v celém objektu. Dominantou Zahrady smyslů je vyvýšený záhon s desítkami druhů aromatických bylinek. Výběr druhů rostlin umožňuje návštěvníkům bezpečně vnímat hmatem i čichem (rostlinky nemají trny). U každé rostliny se nachází i informační tabulka s popiskem v písmu Braille. Fauna i flora prostředí poskytuje i pestré sluchové vjemy. Zahrada smyslů má ochotný personál s bohatými zkušenostmi se slabozrakými i nevidomými návštěvníky a i z tohoto důvodu patří k oblíbeným atrakcím, které se vyplatí „zažít“.

Objekt Botanické zahrady je vhodný pro vozíčkáře a ostatní osoby se sníženou mobilitou, včetně seniorů a rodičů s dětmi (možnost odpočinku nabízí všude přítomné lavičky). V objektu Botanické zahrady se nachází i dětské hřiště s mnoha atrakcemi. V objektu se nachází schodiště s kontrastním označením prvního a posledního schodu, které lze obejít po běžné asfaltové komunikaci.

Hygienické zázemí

Samostatná, označená toaleta, volně přístupná, uzamykatelná klíčem v zámku se nachází hned u vstupu do areálu, za pokladnou. Zkušený personál pokladny ochotně poradí i poskytne pomoc pro orientaci v interiéru. Dveře šířky 80 cm se otevírají z kabiny, nemají na vnitřní straně madlo. Kabina atypického tvaru šířky 160 cm a hloubky 145 cm. Vypínač světla se nachází uvnitř ve výšce 103 cm, chybí nouzové signalizační tlačítko. Pravý bok mísy je od pravé stěny odsazen 130 cm, prostor pro vozík vedle WC mísy je volný, levý bok WC mísy je od levé stěny odsazen 23 cm. Výška sedátka je 41 cm, toaletní papír je v dosahu a mechanické splachování WC je vzadu na toaletě ve výšce 75 cm. WC mísa je od zadní stěny odsazena 100 cm (díky atypickému tvaru kabiny). U WC je na pravé zdi upevněno madlo délky 70 cm, ve výšce 69 cm, madlo na pravé straně chybí. Malé umyvadlo je umístněné ve výšce 77 cm, s dostatečným podjezdem, ventilovou (kohoutkovou) baterií, bez zrcadla. V objektu se nachází i běžné WC, bez označení Braille.

Na dámských toaletách je přebalovací pult, výška horní hrany je 101 cm.

Doplňující informace k přístupnosti

Objekt přístupný    Bezbariérový vstup hlavním vchodem Schody Standartní toaleta Bezbariérová toaleta Obtížný sklon

Fotografie
Bezručovy sady
779 00 Olomouc
telefon: +420 585 726 111
e-mail: [email protected]
web: http://www.flora-ol.cz