Obecné
Součástí olomouckého výstaviště jsou sbírkové skleníky, svým rozsahem jedny z největších v Česku. Každou roční dobu v nich raší, kvetou a přinášejí plody desítky exotických druhů rostlin, proto jsou návštěvníkům přístupny téměř po celý rok s výjimkou zimních měsíců.
Palmový skleník
Nejstarší a největší je palmový skleník, chlouba olomouckého výstaviště, postavený ve Smetanových sadech v letech 1927–1930. Na ploše 1500 m2 určené k pěstování cizokrajné a tropické flory mohou návštěvníci obdivovat na 70 kusů různých druhů palem, z nichž mnohým je dnes hodně přes sto let. Nejmohutnější jsou datlovníky kanárské, jedinečnou skupinu uprostřed skleníku tvoří elegantní, štíhlé východoasijské palmy Trachycarpus excelsa. Ve skleníku rostou i další zajímavé druhy – Livinstonia australis, s kmenem pokrytým třásnitými zbytky listových řapíků, areka betelová s lysým zeleným kmenem a řídkým chocholem zpeřených listů. V hustých trsech rostou nízké, otrněné, keřovité palmy žumary (Chamaerops humilis a Chamaerops excelsa), původem ze Středomoří.
Mezi další zajímavé exponáty patří palmám podobné, ale vývojově mnohem starší nahosemenné, dvoudomé druhy z čeledi cykasovitých. Krásou květů oživují skleník květy ibišků, nosné pilíře slunné části zdobí hrozny růžových a fialových listenů liany Bougainvillea, známé například z řeckých ostrovů. Zastoupení mají v palmovém skleníku i fikusy, citrusy - citroníky a pomerančovníky, a blahočety.
Z bylin je ve skleníku nejnápadnější Monstera deliciosa a mnohometrová ostnatá liana Asparagus falcatus. Omamnou vůní se vyznačuje žlutě kvetoucí Hedychium gardnerianum, ve stinném podrostu palem se zase schovávají četné kapradiny.
Exotickou floru doplňuje také cizokrajná fauna – ptáci, ryby, obojživelníci, pavouci - dotvářející nevšední atmosféru skleníku.
Kaktusový skleník
Kaktusový skleník, který navazuje na palmový skleník, byl společně se skleníkem tropické flory vybudován v 60. letech. Zdejší sbírka dnes obsahuje úctyhodných 3000 kusů kaktusů a sukulentů ve více než 700 druzích, varietách a formách. Obsahuje kaktusy z Ameriky, aloe a pryšce z Afriky, barevné odrůdy kaktusů z Japonska.
Snad nejcennější je kolekce rodu Astrophytum. Největší z úhledných, šedavých kaktusů s mohutnými žebry, trny či bez nich jsou starší sedmdesáti let. V prostředním záhonu udivují každého návštěvníka vzrostlé, převážně sloupovité kaktusy rozmanitých tvarů, barev trnů, velikosti květů i plodů. Taburetům podobné jsou velmi dekorativní kaktusy pokryté skupinami voskově žlutých trnů druhu Echinocactus grusonii.
Největší ve sbírce zastoupený druh s otrněným kmenem je Brasiliopuntia bahiensis. Z dalších zajímavostí kaktusového skleníku jmenujme například hned nad vchodem skleníku se pnoucí lianovitou „královnu noci“ Selenicereus grandiflorus. Kvete pouze jedinou noc v roce a její květy patří k největším a nejkrásnějším. Z dalších tučnolistých jsou zde zastoupeny méně vzrostlé druhy agave.
Tropický skleník
Tento skleník hýří barvami, rozmanitostí tvarů, velikostí rostlin a bohatstvím květů. V pěti vzájemně propojených bazénech zde rozkvétají tropické lekníny, z nichž obzvláštní přízni návštěvníků se těší největší z nich, Victoria regia, vyznačující se velkými plovoucími listy.
Nejhojnější skupinou ve skleníku jsou dekorativní ananasovité Bromeliaceae s barevným květenstvím, které zdobí rostliny i několik měsíců. Ve sbírce je zastoupena rovněž původní forma i pestře zbarvené variety druhu Ananas comosus, jejichž plodenstvím je známé tropické ovoce ananas.
Návštěvníci skleníku mohou obdivovat i elegantní dračinec (Dracaena) a banánům příbuznou jihoamerickou bylinu Heliconia psittacorum. Jarní ozdobou tropického skleníku jsou převislá růžová květenství filipínského keře Medinilla magnifica. Z bylin jsou ve skleníku nejnápadnější velkolisté druhy z čeledi áronovitých – Alocasia macrorrhiza a tmavě fialová Xanthosoma violaceum.
Subtropický skleník
Původně koncipovaný jako „Izraelská zahrada“, bývá podle charakteristického druhu vysázených exponátů nazýván také citrusovým. Návštěvníci se v něm mohou potěšit zejména rostlinami z oblasti Středomoří a Malé Asie. S dnes už běžně známými mandarinkami, citrony a pomeranči se zde střídají i méně známé cedráty, jejichž velké až dvoukilogramové plody se využívají v parfumerii. Díky velkým plstnatým listům přitahuje pozornost návštěvníků také kiwi - Actinidia chinensis. Tato bujná liána se dá vysazovat i u nás, spíše však jako okrasná. Ze zástupců středomořské flory nechybí fíkovník smokvoň s velmi chutnými, sladkými plody, Olea europea – oliva s šedě ojíněnými listy, Laurus nobilis, vavřín, neboli bobkový list – velmi odolná rostlina vhodná do nádob i zimních zahrad, krásně vonící a hmyz odpuzující rozmarýn, či velký keř myrty, oblíbený ve svatebních voničkách.
Rajčatům podobnými plody zářivě oranžové barvy se může pochlubit Diospyros lotus – tomel, jehož plody jsou u nás známé pod názvem „kaki“. Za bazénem skleníku roste rajčenka – Cyphomandra betaceae. Keř s velkými listy plodí protáhlé červenooražové bobule. Zpáteční cestu k východu ze skleníku lemují návštěvníkům „jahodové stromy“ – Psidium cattleyanum s černofialovými plody výborné jahodové chuti a vůně, dále pak kamélie, kapradiny, zakrslé bambusy a výborný citroník Citrus „Meyeri“.
Otevírací doba
únor, listopad: 9.30–16.00
(pouze o víkendech)
březen: so – ne , 9:30 – 16:00
(denně mimo pondělí)
duben - říjen: 9.30–18.00
(denně mimo pondělí)
Pro rodinu
Kontakt
771 11 Olomouc
telefon: +420 585 726 111
e-mail: [email protected]
web: http://www.flora-ol.cz