Vlastivědné muzeum v Olomouci navazuje na tradici olomouckého muzejnictví, začínající polovinou 19. století, a na řadu dříve samostatných muzeí ve městě i širokém okolí s tím, že řadu let zahrnovalo území bývalého Olomouckého a později podstatnou část Severomoravského kraje. Formálně je dnes jeho činnost vymezena územím okresu Olomouc. Povahou sbírkového fondu v oblastech prehistorie, historie a současnosti v oblasti společenských věd a přírodovědných oborů svou odbornou prací pokrývá nejen střední Moravu, ale širší území s přesahy do zahraničí.

Stálé expozice

Olomouc – patnáct století města

Výstava rozdělená do sedmi historických témat přibližuje návštěvníkům ucelený příběh dějin města, vyprávěný od 6. století, drsné doby raného středověku, až po naši současnost. Nesmírně bohatou historii Olomouce v nové expozici dokládá široké spektrum předmětů od archeologických nálezů, přes památky uměleckého řemesla a knižní kultury až po dokumentární filmy z 20. století. Řadu zážitků zprostředkovávají moderní technologie, jimiž je expozice doslova nabitá.

Příroda Olomouckého kraje

S přírodními poměry regionu od nížin v okolí Olomouce až po vysokohorský terén Hrubého Jeseníku seznamuje návštěvníky expozice doplněná interaktivními prvky. Kousky naší přírody si můžete nejen důkladně prohlédnout, ale i vyzkoušet, osahat nebo se do nich zaposlouchat.

Olomoucká univerzita / Universitas Olomucensis

Expozice, jež vznikla k 440. výročí založení vysokého učení v Olomouci, je věnována minulosti i současnosti druhé nejstarší univerzity v českých zemích. Vystaveno je zde na pět desítek předmětů, např. kopie původního rektorského žezla či druhé nejstarší univerzitní matriky, medaile, typáře, chirurgické nástroje nebo skleněná harmonika.

Galerie osobností Olomouckého kraje

Panovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojáci i sportovci, kteří během jedenácti století zanechali výrazný otisk na tváři našeho regionu, jsou tématem zbrusu nové expozice. Dozvíte se zde například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář, kdo byl milovníkem olomouckých syrečků a řadu dalších zajímavostí.

Příběh kamene

Nová expozice geologie, archeologie a lapidária nabízí od 16. května 2013 fascinující pohled na řadu artefaktů z muzejních sbírek, jejichž společným jmenovatelem je kámen ve všech svých podobách.



Vstup a interiér

Přímo u objektu není vyhrazené parkování, nejbližší vyhrazené parkoviště je u budovy Městské knihovny, cca 80 m od vchodu do muzea. Bezbariérový vstup do budovy je možný vedlejším vstupem ve dvoře, který původně (do r. 2012) sloužil jako hlavní vstup. Do dvora objektu vede menší brána železné konstrukce se zvonkem na recepci, průjezdová šířka brány je 95 cm, chybí označení, označení je jen u hlavního vstupu – pouze vyznačen směr k bezbariérovému vstupu. Po otevření brány vede ke vstupu komunikace obtížnějšího povrchu a sklonu (povrch tvořen starou dlažbou, uvolněné, poškozené kostky tvoří zvlněný reliéf chodníku). U vstupu je ve výšce 101 cm zvonek (interkom) na recepci. Vstup je tvořen jednokřídlými, mechanickými dveřmi průjezdové šířky 94 cm, otevírajícími se ven, na vnější straně je místo kliky upevněno madlo, vstup je označený. Transfer v interiéru je možný pomocí volně přístupného, samoobslužného, osobního výtahu, který je viditelný hned po vstupu do interiéru.

Výtah spojuje -1–2. NP s dojezdem na hlavních podestách, bez výškového rozdílu mezi podlahou klece a nástupištěm. Maximální výška horního ovládacího tlačítka je ve všech patrech 97 cm. Vstup do výtahu je přes automatické, šachetní dveře (průjezdová šířka 80 cm). Klec šířky 89 cm a hloubky 128 cm je průchozí na čelní stěně. Ovladače uvnitř klece jsou od nejbližšího rohu odsazeny 58 cm, výška horního tlačítka je 120 cm. Dotykové ovladače mají rytý reliéf a pouze grafické označení (označení „Braille“ chybí). Klec má na boční stěně sklopné sedátko ve výšce 43 cm, ovladače výtahu jsou v dosahu, vedle sedátka je na obou stranách madlo. Příchod na patro výtah nehlásí ani akusticky, ani foneticky.

Pro návštěvu expozic si návštěvník musí zakoupit lístky na recepci. Po vystoupení z výtahu v přízemí vede k recepci a expozicím pevná, přímá (jednoramenná) rampa překonávající převýšení dvou schodů. Rameno délky 198 cm, šířky 145 cm, sklon 12,5 – 13,3 %). Hliníkový povrch rampy má protiskluzové prvky (mně se ale docela klouzalo). U rampy je oboustranné zábradlí ve výšce 34 cm (dolní rameno zábradlí). Dle sdělení muzea vozíčkáři často potřebují pro použití rampy asistenci.

Přímo před recepcí se nachází 6 schodů bez možnosti. (recepce je tedy nepřístupná a návštěvník se musí s paní recepční domluvit „na dálku“, někdy lze využít i asistence hlídačů jednotlivých expozic v přízemí, kterých potkají cestou k recepci.

Zbylý interiér muzea je přístupný, bez prahového převýšení a zúžených průchodů, s bezproblémovým, hladkým povrchem. U každé z expozic se nachází průvodce, s kterým lze v případě potřeby domluvit otevření obou křídel dveří apod.

Hygienické zázemí

Samostatná, volně přístupná, uzamykatelná toaleta se nachází v 1. podzemním patře. Dveře šířky 90 cm se otevírají z kabiny, na vnitřní straně je upevněno madlo. Osvětlení je na fotobuňku, signalizační tlačítko chybí. Kabiny šířky 134 cm a hloubky 200 cm. Pravý bok WC mísy je od pravé stěny vzdálen 85 cm, prostor pro vozík vedle WC mísy je volný, toaletní papír je v dosahu. Výška sedátka je 40 cm, levý bok WC mísy je od levé stěny vzdálen 30 cm, odsazení mísy od zadní stěny je 71 cm. Mechanické splachování je vzadu na toaletě ve výšce 73 cm. U WC jsou dvě madla ve výšce 78 cm (madlo vlevo je pevné, délky 49 cm; madlo vpravo je sklopné, délky 80 cm), osová vzdálenost madel je 65 cm. Umyvadlo umístněné ve výšce 80 cm, s dostatečným podjezdem, pákovou baterií ve výšce 96 cm, madlo chybí. Na dámských toaletách se nachází přebalovací pult. V objektu se nachází běžné WC bez označení „Braille“.

Doplňující informace k přístupnosti

Objekt částečně přístupný    Bezbariérový vstup bočním vchodem Ližiny nebo rampa Schody Bezbariérová toaleta Obtížný povrch

Fotografie
náměstí Republiky 5
779 00 Olomouc
telefon: +420 585 515 111
e-mail: [email protected]
web: http://www.vmo.cz