Životní situace
Vydání druhopisu matričního dokladu
Matriční úřad může na požádání vydat i druhopis rodného, oddacího nebo úmrtního listu nebo dokladu o registrovaném partnerství.
Do matričních knih vedených Magistrátem města Olomouce – matričním úřadem se zapisuje narození, uzavření manželství, úmrtí a vznik registrovaného partnerství fyzických osob, ke kterým došlo ve správním obvodu tohoto matričního úřadu (Olomouc, Blatec, Bystročice, Bystrovany, Hněvotín, Kožušany-Tážaly, Křelov-Břuchotín, Příkazy, Samotišky, Těšetice, Ústín).
Dále se do matričních knih zapisují další skutečnosti, jimiž se tyto zápisy mění a doplňují. Z provedených zápisů se vydávají matriční doklady – prvopisy (rodný list, oddací list, úmrtní list a doklad o registrovaném partnerství), které obsahují údaje o skutečnostech zapsaných v matriční knize podle stavu ke dni jeho vydání.
Matriční úřad vydá matriční doklad:
- fyzické osobě, které se zápis týká, nebo členům její rodiny, jejím sourozencům a zplnomocněným zástupcům,
- pro úřední potřebu státních orgánů nebo výkon přenesené působnosti orgánů územních samosprávných celků,
- statutárním orgánům církví nebo duchovním jimi zmocněným, jde-li o matriční knihy vedené těmito církvemi do 31. prosince 1949,
- fyzické osobě, která prokáže, že je to nezbytné pro uplatnění jejích práv před orgány státu nebo před orgány územních samosprávných celků.
Matriční úřad vydá úmrtní list fyzické osobě, která na jeho vydání prokáže právní zájem nebo která žila se zemřelým v době jeho smrti ve společné domácnosti anebo osobě, která je vypravitelem jeho pohřbu.
Požádá-li fyzická osoba o vydání matričního dokladu nebo doslovného výpisu z matriční knihy prostřednictvím zmocněnce, musí být její podpis na plné moci úředně ověřen.
Registrující matriční úřad vydá doklad o registrovaném partnerství nebo povolí nahlédnout do knihy registrovaného partnerství a činit výpisy z nich v přítomnosti matrikáře:
- fyzické osobě, které se zápis týká, nebo jejímu zmocněnci,
- pro úřední potřebu státních orgánů nebo výkon přenesené působnosti orgánů územních samosprávných celků, nebo
- fyzické osobě, která prokáže, že je to nezbytné pro uplatnění jejích práv před orgány státu nebo před orgány územních samosprávných celků.
Matriční doklad, potvrzení o údajích zapsaných v matriční knize a doslovný výpis z matriční knihy vedené v jiném než českém jazyce, s výjimkou kopie matričního zápisu, se vydává v českém jazyce.
Podáním žádosti na matričním úřadu.
Žadatel se obrátí osobně nebo písemně na matriční úřad, do jehož správního obvodu spadá obec, ve které se fyzická osoba, o jejíž matriční doklad jde, narodila, uzavřela manželství nebo registrované partnerství nebo zemřela.
Jde-li o matriční událost státního občana České republiky v cizině, pak na Úřad městské části Brno-střed, zvláštní matriku.
Matriční události narození, uzavření manželství a úmrtí ve správním obvodu matričního úřadu Olomouc (Olomouc, Blatec, Bystročice, Bystrovany, Hněvotín, Kožušany-Tážaly, Křelov-Břuchotín, Příkazy, Samotišky, Těšetice, Ústín) a registrované partnerství, k němuž došlo ve správním obvodu Olomouckého kraje, vyřizuje:
Magistrát města Olomouce, odbor správních činností, oddělení matrika, Horní náměstí č.p. 583 (budova radnice, I. patro), 779 11 OLOMOUC
Žadatel předloží:
- Žádost o vydání druhopisu matričního dokladu,
- doklad, kterým prokáže svoji totožnost,
- popř. veřejnou listinu (např. rodný list, oddací list) nebo listinu, ze které bude možné dovodit, že zápis narození, uzavření manželství nebo úmrtí se týká členů jeho rodiny, nebo jeho sourozenců, nebo kterým prokáže, že je to nezbytné pro uplatnění jeho práv před orgány státu nebo před orgány územních samosprávných celků.
- Pokud žádost vyřizuje zplnomocněný zástupce, je třeba předložit také ověřenou plnou moc.
Za vydání stejnopisu (druhopisu) rodného, oddacího nebo úmrtního listu, nebo dokladu o registrovaném partnerství se platí správní poplatek 100,- Kč, v hotovosti nebo platební kartou.
U matričních událostí po roce 1950 – pokud znáte datum matriční události, je žádost vyřízena neprodleně.
U matričních událostí do roku 1950 – nejpozději do 30 dnů od podání žádosti.
- Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících předpisů, ve znění pozdějších předpisů.
- Vyhláška č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
- Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
- Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
odbor správních činností, oddělení matrika
Pracovníci oddělení matrika dle telefonního seznamu.