Je možné nahlédnout do sbírek listin a činit z nich výpisy za přítomnosti matrikáře. Sbírku listin vede matriční úřad pro knihu narození, knihu manželství, knihu registrovaného partnerství a knihu úmrtí za každý kalendářní rok samostatně. Sbírku listin tvoří listiny, které slouží jako podklad pro matriční zápis, jeho změnu či opravu.
Z matričních knih či sbírek listin je možné učinit i doslovný výpis, který je možné pořídit i fotokopií matričního zápisu.

Do matričních knih vedených Magistrátem města Olomouce – matričním úřadem se zapisuje narození, uzavření manželství, úmrtí a vznik registrovaného partnerství fyzických osob, ke kterým došlo ve správním obvodu tohoto matričního úřadu (Olomouc, Blatec, Bystročice, Bystrovany, Hněvotín, Kožušany-Tážaly, Křelov-Břuchotín, Příkazy, Samotišky, Těšetice, Ústín).

Dále se do matričních knih zapisují další skutečnosti, jimiž se tyto zápisy mění a doplňují. Z provedených zápisů se vydávají matriční doklady – prvopisy (rodný list, oddací list, úmrtní list a doklad o registrovaném partnerství), které obsahují údaje o skutečnostech zapsaných v matriční knize podle stavu ke dni jeho vydání.
Oprávněná osoba se může nahlédnutím do matriční knihy seznámit se všemi údaji zapsanými v matriční knize (tj. včetně dodatečných záznamů a oprav).

Matriční úřad povolí nahlédnutí do matričních knih nebo sbírky listin:

  • fyzické osobě, které se zápis týká, nebo členům její rodiny* a zplnomocněným zástupcům (podpis na plné moci musí být úředně ověřen),
  • pro úřední potřebu státních orgánů České republiky nebo výkon přenesené působnosti orgánů územních samosprávných celků,
  • statutárním orgánům církví nebo duchovním jimi zmocněným, jde-li o matriční knihy vedené těmito církvemi do 31. prosince 1949,
  • fyzické osobě, která prokáže, že je to nezbytné pro uplatnění jejích práv před státními orgány České republiky nebo před orgány územních samosprávných celků,
  • osobě, která prokáže, že je to nezbytné k uplatnění právních nároků v cizině.

* Za členy rodiny se považuje manžel, partner, rodiče, děti, sourozenci, prarodiče, vnuci a pravnuci.

V případě osvojení mohou nahlédnout do zápisu pouze osvojitelé a po dovršení 12 let i osvojenec.

Nahlížet do matričních knih a činit výpisy z nich lze pouze za přítomnosti matrikáře.

Žadatel se obrátí osobně nebo písemně na matriční úřad, do jehož správního obvodu spadá obec, ve které se fyzická osoba, o jejíž matriční doklad jde, narodila, uzavřela manželství nebo registrované partnerství nebo zemřela.

Jde-li o matriční událost státního občana České republiky v cizině, pak na Úřad městské části Brno-střed, zvláštní matriku.

Matriční události narození, uzavření manželství a úmrtí ve správním obvodu matričního úřadu Olomouc (Olomouc, Blatec, Bystročice, Bystrovany, Hněvotín, Kožušany-Tážaly, Křelov-Břuchotín, Příkazy, Samotišky, Těšetice, Ústín) a registrované partnerství, k němuž došlo ve správním obvodu Olomouckého kraje, vyřizuje:

Magistrát města Olomouce, odbor správních činností, oddělení matrika, Horní náměstí č.p. 583 (budova radnice, I. patro), 779 11 OLOMOUC

Žadatel předloží:

  • žádost o povolení nahlédnout do matriční knihy,
  • doklad, kterým prokáže svoji totožnost,
  • popř. veřejnou listinu (např. rodný list, oddací list) nebo listinu, ze které bude možné dovodit, že zápis narození, uzavření manželství nebo úmrtí se týká členů jeho rodiny, nebo jeho sourozenců, nebo kterým prokáže, že je to nezbytné pro uplatnění jeho práv před orgány státu nebo před orgány územních samosprávných celků.
  • Pokud žádost vyřizuje zplnomocněný zástupce, je třeba předložit také ověřenou plnou moc.

Při nahlédnutí do matriční knihy na konkrétní zápis nebo nahlédnutí do podkladů uložených ve sbírce listin ke konkrétnímu matričnímu zápisu se za každou matriční událost uhradí správní poplatek 50,- Kč. Za vyhledávání v matričních knihách, sbírkách listin nebo v druhopisech matričních knih vedených do 31. prosince 1958 se hradí správní poplatek 200,- Kč za každou i započatou hodinu. Za doslovný výpis z matričních knih formou fotokopie matričního zápisu se hradí správní poplatek 30,- Kč za první stránku a 10,- Kč za každou další i započatou stránku, je-li kopie pořizována na kopírovacím zařízení nebo na tiskárně počítače.

Poplatky lze uhradit v hotovosti nebo platební kartou při návštěvě matričního úřadu.

V případě nutnosti platby převodem na účet použijte následující platební údaje:

pro platby v rámci ČR:
číslo účtu: 19 - 1801731369 / 0800
variabilní symbol: 136175
zpráva pro příjemce: jméno a příjmení žadatele

pro platby ze zahraničí:
číslo účtu (IBAN): CZ19 0800 0000 1918 0173 1369
kód banky (BIC): GIBACZPX
variabilní symbol: 136175
zpráva pro příjemce: jméno a příjmení žadatele

Platbu převodem na účet vyznačte v žádosti (v části „Záznamy matriky“).

U matričních událostí po roce 1950 – pokud znáte datum matriční události, je žádost vyřízena neprodleně.
U matričních událostí do roku 1950 – nejpozději do 30 dnů od podání žádosti.

Tuto situaci není možné řešit zasláním žádosti elektronickou poštou.

  • Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících předpisů, ve znění pozdějších předpisů.
  • Vyhláška č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
  • Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
  • Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.

Odbor správních činností, oddělení matrika

Pracovníci oddělení matriky, telefonní seznam.