5. 2017 19. 5. 2017     18:00 - 23:55

4. ročník společné akce olomouckých muzeí, galerií a dalších kulturních institucí, noční prohlídky expozic s doprovodným programem


ARCIBISKUPSTVÍ OLOMOUCKÉ • 18:00–23:00
Wurmova 9 • Olomouc • www.arcibiskupskypalac.cz • krátké komentované prohlídky reprezentačních sálů Arcibiskupského paláce po 20 min., omezená kapacita skupiny do 35 osob • výstava: Ať květy duší nehasnou – motiv květin ve výtvarném umění • hudba

ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM • 18:00–23:00
Václavské náměstí • Olomouc • www.olmuart.cz • výstava: V oplatce jsi všecek tajně – Podoby eucharistického Krista ve vizuální kultuře

ATELIÉR KATEŘINY DOSTÁLOVÉ • 18:00–21:00
Žerotínovo náměstí 7 • Olomouc • www.atelierkd.cz • výstava: Lubomír Dostál – Jaro je tady

ČESKÝ ROZHLAS OLOMOUC • 17:00–23:00
Horní náměstí 21 • Olomouc • olomouc.rozhlas.cz • prohlídky vysílacích a nahrávacích studií ČRo • pošlete písničku na přání svým blízkým nebo známým v přímém vysílání • vyzkoušejte si práci moderátora • nahrajte vzkaz pro kamarády na web • Výtvarná dílna pro děti – zaměřena na tvorbu kreseb, maleb, objektů a dalších předmětů souvisejících s hudbou a s rozhlasem, v průběhu dílny mají návštěvníci prostor experimentovat s výtvarnými technikami za doprovodu hudby či jiných zvuků, nebo tyto zvuky vytvoří přímo ve svém díle, děti se tak seznámí s akustickými kresbami a malbami inspirovanými tvorbou Milana Grygara a hravou formou objeví další možnosti výtvarného vnímání a vyjádření…

DIVADLO HUDBY • 17:00–22:00
Denisova 47 • Olomouc • www.olmuart.cz • David Černý – Prezentace sochař David Černý představí a okomentuje své projekty

FORT XIII. NOVÁ ULICE • 18:00–23:00
Olomouc – Nová Ulice • zpřístupnění pevnosti • prohlídka expozic k olomoucké pevnosti s výkladem • stálá expozice olomoucké bastionové pevnosti • táborový oheň a opékání špekáčků • zvýhodněné vstupné

FORT XXII. LAZECKÝ • 18:00–22:00
Olomouc – Černovír • www.fort-olomouc-xxii.cz • komentované prohlídky s průvodcem • promítání filmu o olomouckých pevnostech • samostatné prohlídky muzea o olomouckém fortovém opevnění • vstupné dobrovolné

GALERIE ANDĚL • 9:00–23:00
8. května 8 Olomouc • www.galerie-andel.cz • výstava obrazů Andrea Ehret Dreams • hudební doprovod studentů Hudební školy Šauerovi

GALERIE BOHÉMA • 18:00–23:00
Dolní náměstí 7 • Olomouc • www.galeriebohema.cz • výstava: Margarita Levin – obrazy

GALERIE CAESAR • 18:00–22:00
Horní náměstí – radnice • Olomouc • www.galeriecaesar.cz • výstava: Michal Černušák & Jaroslav Koléšek – Podivné zprávy

GALERIE LABYRINT • 14:00–22:00
Palackého 9 • Olomouc • www.galerielabyrint.cz • výstava: Alena Wagnerová – Zahradní slavnosti • 16.30 Zážitková výtvarná dílna Otvírání zahrad s Alenou Wagnerovou, vstupné 150 Kč

GALERIE MĚSTA OLOMOUCE • 13:00–22:00
Dolní náměstí 7 • Olomouc • www.galerie-mesta-olomouce.cz • výstava: Ivan Kříž & Jiří Ryšavý – 150:2 • od 18.00 koncert Old Dogs

GALERIE MONA LISA • 9:30–22:00
Horní náměstí 20 • Olomouc • www.mona-lisa.cz • výstava: Adolf Hoffmeister – Pocta proměnám času • obchůdek s autorskými exponáty, šperky, suvenýry

GALERIE RUBIKON • 18:00–23:00
tř. 1. máje 24 • Olomouc • www.galerierubikon.cz • výstava: Jarní salón – výběr nejlepších děl v galerii

GALERIE SKÁCELÍK • 18:00–23:00
Denisova 14 • Olomouc • www.galerieskacelik.cz • výstava: Antonín Nesvadba

GALERIE U MLOKA • 18:00–24:00
Lafayettova 9 • Olomouc • galerieumloka.p-centrum.cz • výstava: Chaos©mpany – Exkurze do realit

GALERIE W7 • 17:00–20:00
Wurmova 7 • Olomouc • www.divadlonacucky.cz/gw7 • výstava: Tereza Haspeklová – V novém řádu, nové řádění • 17.00–18.00 Tichá pošta! – happening pro každého, živý řetěz začíná v Muzeu umění a končí ve W7 • 18.00–20.00 Dovnitř, ven a zase dovnitř! – akční program pro děti a dospělé

KINO METROPOL • 9:00–23:30
Sokolská 25 • Olomouc • www.kinometropol.cz • 21:30 a 22:30 komentované prohlídky kina s překvapením

KNIHOVNA MĚSTA OLOMOUCE • 17:00–22:00
náměstí Republiky 1 • Olomouc • www.kmol.cz • 17.00 Tomáš Hrbek: Kameny zmizelých (Stolpersteine) – místopředseda Židovské obce Olomouc přiblíží projekt zlatých dlažebních kostek v olomouckých ulicích a jeho tvůrce Guntera Demniga, poznáme proces položení kamene od přípravy po realizaci, naučíme se vyhledávat kameny formou hry s použitím GPS a zjistíme, kdo jsou zmizelí spoluobčané, co o nich víme a jak si je připomínáme • 18.00–22.00 Dobrodružné cestování v čase – výprava po stopách dávných časů pro rodiny s dětmi, se zábavnými úkoly, při nichž se dozvědí spoustu nových věcí z historie knihovny a Olomouce, každý úspěšný cestovatel v čase může na konci výpravy najít knižní poklad a vybrat si z něj knihu jako dárek • výstava: Rekonstrukce kostela svatého Mořice –fotografie fotografa Lubomíra Kroupy dokumentující rekonstrukci krovů kostela sv. Mořice z let 2009–2011 • prodloužení výpůjční doby do 22:00

KNIHOVNA UP – ZBROJNICE • 18:00–24:00
Biskupské náměstí 1 • Olomouc • www.knihovna.upol.cz • výstava zajímavých knih z fondu Knihovny UP • výstava fotografií Daniela Schulze Adorea v atelieru, výstava Svědkové lidskosti. Odpůrci nacismu z řad sudetoněmeckých křesťanů v letech 1938–1945 • prodloužení výpůjční doby do 24.00

KORUNNÍ PEVNŮSTKA • 19:00–24:00
tř. 17. listopadu 7 • Olomouc • www.pevnostolomouc.cz • Večerní happening k 10. výročí založení spolku Muzeum Olomoucké pevnosti, který obnovuje Korunní pevnůstku • zpřístupnění barokní prachárny, komentované prohlídky 20.30, 21.30, 22.30, 23.30 • velkoplošná venkovní projekce • 21.00 Fireshow performer Václav Kropáček – ohňové představení • posezení u ohně s kytarou a grilování • přijďte se podívat na osvětlenou novou vstupní bránu ve vojenském stylu a informativní panely v průchodu o rekonstrukci Korunní pevnůstky

KRYT CIVILNÍ OBRANY • 18:00–22:00
Bezručovy sady • tourism.olomouc.eu • komentované prohlídky • expozice dobové techniky a vybavení krytu

LÉKAŘSKÁ FAKULTA UP • 18:00–20:00
Hněvotínská 3 • Olomouc • www.lf.upol.cz • prohlídka prostor Teoretických ústavů a Dostavby LF UP • Anatomické muzeum

LOMENÁ GALERIE • 18:00–24:00
Denisova ulice • průchod • www.artnative.cz/lomena-galerie

MUZEUM MODERNÍHO UMĚNÍ • 18:00–22:00
Denisova 47 • Olomouc • www.olmuart.cz • výstavy: Fascinace skutečností – Hyperrealismus v české malbě • 17.00–18.00 Tichá pošta! – happening pro každého, živý řetěz začíná před Muzeem umění a končí ve W7 • 18.00 David Černý: Zloděj – slavnostní odhalení kinetického objektu na fasádě Muzea umění za účasti autora • 18.30–19.30 Garage & Tony Ducháček – rockový koncert před muzeem jako pocta k odhalení sochy Davida Černého • 18.00–20.00 Dovnitř, ven a zase dovnitř! – akční program pro děti a dospělé, spojené s výstavou českého akčního a konceptuálního umění Okamžité chrámy začíná před Muzeem umění a končí v Galerii a Divadelním sále W7 • 20:00 Silver Springs – koncert alternativního a indie rocku na terase Café 87

OLOMOUCKÉ ANTIKVARIÁTNÍ TRHY • 9:00–21:00
Horní náměstí • Olomouc • www.facebook.com/KnizniTrhy • tradiční antikvariátní a knižní trhy v centru města

PLAVBY OLOMOUC • 19:00–21:00 • Šmeralova 12 • Olomouc • www.plavbyolomouc.cz • S Ololodí Kordulkou do minulosti řeky Moravy – výstava starých fotografiích řeky a jejího okolí během 15 minutové plavby • omezená kapacita skupiny do 12 osob • zvýhodněné vstupné s občerstvením

PROTILETECKÝ KRYT • 18:00–22:00
Blažejské náměstí • www.durancia.cz • komentované prohlídky • nutná registrace na www.durancia.cz a symbolické vstupné 50 Kč, děti do 6 let zdarma

PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA UP • 18:00–22:30
tř. 17. listopadu 12 • Olomouc • www.prf.upol.cz • matematická kavárna • kvízy, hlavolamy, logické úlohy, deskové hry • ochutnávka chemické laboratoře • pozorování města z terasy v 6. patře • komentované prohlídky budovy včetně návštěvy střechy

RADNICE • 18:00–22:00
Horní náměstí 583 • Olomouc • tourism.olomouc.eu • otevřená radnice • výstup na věž

ROCKOVÁ GALERIE METAL S TEBOU • 17:00–21:00
Dolní náměstí 16 • Olomouc • www.facebook.com/MetalSTebou • rockové LP & plakáty • koncert Daley B. Williams

SLUŇÁKOV | DŮM PŘÍRODY LITOVELSKÉHO POMORAVÍ • 18:00–21:00
Skrbeňská 70 • Horka nad Moravou • www.slunakov.cz • Pojďte se potkat se všemi živly, které nás obklopují a zažít je na vlastní kůži – program pro rodiče s dětmi • snížené vstupné 50 Kč rodina, 25 Kč jednotlivci

UMĚLECKÉ CENTRUM UP – KONVIKT • 18:00–23:00
Univerzitní 3 • Olomouc • www.uc.upol.cz • prohlídka Kaple Božího Těla (vstup přes hlavní vchod)

VILA PRIMAVESI • 18:00–24:00 • Univerzitní 7 • Olomouc • www.vilaprimavesi.cz • prohlídka historické haly s jídelnou rodiny Primavesi, posezení na terase a v restauraci

VITRÍNA DENISKA • 18:00–24:00 • Denisova 5 • Olomouc • www.vitrinadeniska.cz • výstava: Richard Loskot – Prázdná

VLASTIVĚDNÉ MUZEUM V OLOMOUCI • 18:00–23:00
náměstí Republiky 5 • Olomouc • www.vmo.cz • výstavy: Milování v přírodě – Průvodce intimním životem zvířat | Marie Terezie (1717‒1780) – Jediná žena na českém trůně | Wiki miluje památky | Titanic, pomník lidské pýchy | Aljo Beran (1907‒1990) – Z mého života • 18.00–20.00 doprovodný program nejen pro malé návštěvníky: Kdo je za dveřmi? Kdo je muzejník a čím se zabývá? Kdo pracuje za dveřmi, které nevedou do výstavního sálu? Muzejní noc 2017 představí téměř všechny muzejní profese a poodhalí skrytá dobrodružství z muzejních depozitářů. Přijďte si vyzkoušet zajímavou badatelskou práci, o kterou není v muzeu nikdy nouze!



 Olomouc

 Statutární město Olomouc